ABD, Kovid-19 nedeniyle ölen kişilere giden yardımları geri istiyor

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, koronavirüs nedeniyle Kovid-19 ile mücadele planında dağıtılan yardım çeklerinden bazılarının yanlışlıkla hayatını kaybetmiş kişilere de gittiğini, bu kişilerin yakınlarının çekleri hükümete iade etmesi gerektiğini söyledi.

ABD, Kovid-19 nedeniyle ölen kişilere giden yardımları geri istiyor
Yayınlama: 29.04.2020
2
A+
A-

ABD yine insanlık dışı bir uygulama ile gündeme geldi. Koronavirüs ile mücadele kapsamında Hazine Bakanlığı ülke genelinde yardım çeki dağıtımına başlamıştı. Çeklerin gittiği bazı aileden hayatını kaybeden kişiler konusunda Bakanlık şok edici bir talepte bulundu.

Hazine Bakanlığı, Ölen kişiler adına gönderilen çeklerin yanlışlıkla gönderildiği, bu sebeple bin 200 dolarlık yardımın geri iade edilmesini talep etti.

BAKAN YARDIMLARI GERİ İSTEDİ

The Wallstreet Journal gazetesine konuşan Hazine Bakanı Mnuchin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zarara uğrayan kişi ve işletmelerin sübvanse edilmesini öngören ‘ekonomik teşvik paketi’ uyarınca bazı vatandaşlara bin 200 dolarlık yardım çeklerinin gönderildiğini söyledi. 

Ancak sistemde gözden kaçan bazı sorunlar nedeniyle bu çeklerin hayatını kaybetmiş vatandaşlara da gönderilmiş olduğunu belirten Mnuchin, “Bu ödemeyi almamaları gerekiyor. Mirasçılar bu çekleri hükümete geri göndermeli” diye konuştu. 

“HEPSİNİ GERİ ALACAĞIZ”

ABD’de yaklaşık 150 milyon vatandaşın ekonomik paket kapsamında bin 200 dolarlık yardım alması bekleniyor. Bu yardımlardan ne kadarının vefat etmiş kişilere gönderildiği veya Gelir İdaresi Servisi’nin (IRS) bu parayı geri almak için hangi yöntemleri kullanacağı ise bilinmiyor.

Mnuchin dün, ABD Hazine Bakanlığı’nın 2018 veya 2019 vergi beyannamelerinin tekrar kontrol edilmesini önermişti. 

ABD Başkanı Donald Trump, yanlış gönderilen ödemelerin 17 Nisan’da geri alınacağını belirterek “Hepsini geri alacağız. Ama zaten küçük bir miktar” demişti. 

Geçen haftalarda Journal gazetesi, bir kadının 2018’de ölen kocası için teşvik ödemesi yapıldığını haberleştirmişti.

Politico gazetesi ise ABD’de 2009 mali krizi sırasında da 71.000 acil durum ödemesinin yüzde 0.1’inin ölen kişilere gönderildiğini bildirerek şimdiki yanlışlığın da ‘şaşırtıcı olmadığı’ değerlendirmesini yapmıştı. 

ABD’NİN EKONOMİ TEŞVİK PAKETİ

ABD Başkanı Donald Trump ekonominin koronavirüs nedeniyle yara almaması adına, 27 Nisan’da 2.2 trilyon dolarlık ekonomi teşvik paketini yürürlüğe sokmuştu.

Bu kapsamda, gelir konusunda belli kriterlerin altında kalan vatandaşlara bir defaya mahsus bin 200’er dolar nakit yardım yapılması; küçük ve orta ölçekli işletmelere ise 377 milyar dolarlık teşvik fonu dağıtılması ve öğrencilerin okul borçlarının 30 Eylül’e kadar ertelenmesi isteniyor.

Tasarıda, büyük ölçekli firmalara işçi çıkarmamaları, çalışanların özlük haklarında geriye gitmemeleri veya üretimlerini başka ülkelere kaydırmamaları için 500 milyar dolarlık kaynak sağlanması da öngörülüyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.