Bir aileyi yok etti! Konya’daki katliamda karar belli oldu

Bir aileyi yok etti! Konya’daki katliamda karar belli oldu
Yayınlama: 17.11.2022
2
A+
A-

Konya’da aynı aileden 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili sanık Mehmet Altun’a 7 kez ağırlaştırılmış müebbet, farklı suçlardan da 10 yıl hapis cezası verildi.

Kan donduran vahşet geçen sene Temmuz ayında, Konya’nın Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta meydana geldi. Yaşar Dedeoğulları’nın (65) evine, 2010’dan beri husumetli olduğu yan komşusu Lütfi Keleş’in kayınbiraderi Mehmet Altun (33) geldi. Bahçede aileyle konuşan Altun, daha sonra poşetten çıkardığı tabancayla önüne geleni kurşuna dizdi.

AYNI AİLEDEN 7 KİŞİYİ KURŞUNA DİZDİ

Katliamda Yaşar Dedeoğulları ile eşi İpek (57), çocukları Serap (33), Serpil (29), Sibel (35), Metin (42) ve Barış (31) Dedeoğulları canından oldu. Kiraladığı araçla olay yerinden kaçan Altun, 4 Ağustos’ta özel harekat ekiplerince memleketi Bozkır ilçesi Üçpınar Mahallesi’nde arazi taraması sırasında yakalanıp tutuklandı.

“SÖYLENECEK HER ŞEYİ SÖYLEDİM”

Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasının duruşmasına, tutuklu sanık Mehmet Altun Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, müşteki avukatları ve sanık avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Dedeoğulları ailesinin avukatları, duruşmada reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti ise duruşmada verdiği ara kararda yargılamayı uzatmaya yönelik olduğu kanaatine vararak, Dedeoğulları avukatlarının taleplerinin reddine karar verdi. Duruşmada söz verilen sanık Mehmet Altun, Dedeoğulları ailesinin avukatlarına yönelik, “Ben bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye. Ben bugüne kadar söylenecek her şeyi söyledim. Söyleyecek bir şeyim yok” şeklinde konuştu.

DURUŞMADA ARBEDE ÇIKTI

Sanık Mehmet Altun’un sözlerine müşteki Çetin Dedeoğulları tepki gösterdi. Ardından duruşma salonunda kısa süreli arbede yaşandı. Mahkeme heyeti, duruşmaya bir süre ara verdi.

“ADALET YERİNİ BULSUN”

Verilen aranın ardından devam edilen duruşmada mahkeme heyeti tarafından sanık Mehmet Altun’un son savunmasının sorulması üzerine, ”Diyeceğim yoktur. Avukatlarım gereken savunmayı yapmıştır. Adalet yerini bulsun” dedi.

7 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS ALDI

Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanan sanıklar hakkında tekrarlanan mütalaada, katil zanlısı Mehmet Altun’un olay günü soğukkanlı ve silahlı şekilde, tanınmamak için maske ve kendisine ait olmayan bir araçla maktullerin evine gittiği, diğer sanıkların “azmettirmesi” olmadan olayı gerçekleştirmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu belirtildi. Sanık Altun’un “Canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme” suçundan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘Yakarak mala zarar verme’ suçundan 6 yıla kadar, ‘nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan 3 yıla kadar, ‘Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun’a muhalefet’ suçundan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Açıklanan mütalaada, diğer sanıklar Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Lütfi Keleş, Ali Keleş (Lütfi Keleş’in oğlu), Veli Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş’in oğlu) ve Ayşe Keleş’in de ‘Canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme’ suçundan 7’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi. ‘Yakarak mala zarar vermeye azmettirme’ suçundan 3’er yıla kadar hapisle cezalandırılması, Ali Keleş’in (Harun Keleş’in oğlu) delil yetersizliğinden beraati talep edildi. Mahkeme heyeti, sanık Mehmet Altun’a ‘Canavarca hisle adam öldürme’ suçundan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘yakarak zarar mala zarar vermeden 4 yıl, konut dokunulmazlığı ihlalden 4 yıl ve ruhsatsız silah bulundurma ve kullanma suçundan 2 yıl’ gibi farklı suçlardan da 10 yıl hapis cezası verildi. Diğer 10 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.