CHP’ye kayyum şoku! İl başkanı görevden alındı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 2020 yılında yapılan il kongresiyle ilgili davadan kayyum kararı çıktı. Mahkeme, il başkanını görevden alıp yerine kayyum atadı.

CHP’ye kayyum şoku! İl başkanı görevden alındı
Yayınlama: 18.07.2022
Düzenleme: 18.07.2022 13:04
0
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 2020 yılında yapılan il kongresiyle ilgili davadan kayyum kararı çıktı. Mahkeme, il başkanını görevden alıp yerine kayyum atadı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel’in seçildiği kongre sonrası CHP’liler Özel’in görevden alınması için imza toplamış, imza atan delegeler konuyu mahkemeye taşımıştı.

Davayı görüşen Ankara 9. Sulh Mahkemesi konuyu karara bağladı. Buna göre CHP Diyarbakır İş Başkanı Gönül Özel’in yerine Canan Tanış ile beraber 6 kişi kayyum olarak atandı. Mahkemenin aldığı kararda şöyle denildi:

İSTİNAF YOLU AÇIK

“Diyarbakır CHP İl Başkanlığına Canan Tanış, Behçet Gezer, Muzaffer Değer, Mehmet Beşir İpekçi, Devrim Budak, Süleyman Berberoğlu şahısların kayyum olarak atanmasına ve en kısa sürede genel kurul çağrısı yapmaları için yetki ve izin verilmesine, 10. Sulh Mahkemesi’nin birleşen 2021/1971 esas sayılı dosyanın dosyamızdan başka bir esasa kaydının yapılmasına dair davacı asil ve davalı vekilinin yüzüne karşı davalının yokluğunda verilen karar, HMK 345 maddesi uyarınca tebliğ tarihinden itibaren 2 hafta süre içinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yolu açık olmak üzere verilen karar usulen okunup, anlatıldı.”


Canan Tanış

İL BAŞKANINDAN İLK AÇIKLAMA

Görevden alınan CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel ise yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Değerli basın mensubu arkadaşlar kayyum atandığına dair haber düşmüş evet doğru ama istinaf yolu açık ve genel merkez benimle, benim görevden aldığım ilçe başkanları olağanüstü kongreye götürmek için imza topladı, genel merkez kongre kararı almayınca, mahkemeye verdiler mahkeme karar vermiş.”


Gönül Özel

NE OLMUŞTU?

Kayyum atanmasına giden süreç 16 Şubat 2020’de yapılan il kongresinde başlamıştı. Diyarbakır’da il başkanı seçilen Gönül Özel’in görevden alınması için en az 70 delege imza toplamış ve imzalar CHP Genel Merkezi’ne gönderilmişti.

Olağanüstü kongre kararı alınmamasının ardından Özel’in görevden alınması için imza toplayan delegeler tarafından dava açılmıştı. Bugün görülen üçüncü celsede mahkeme, CHP Diyarbakır İl Başkanlığına kayyum atanmasına karar verdi.

Kaynak: TGRT Haber

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.