Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’ye dönüyor

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın salona gelişiyle başladı. Erdoğan ve Yıldırım’ı ellerinde çiçeklerle çocuklar karşıladı. Erdoğan, salona girişinde Rabia işaretiyle vatandaşları selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’ye dönüyor
Yayınlama: 22.05.2017
3
A+
A-

Erdoğan Genel Başkan adayı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kongrede tek genel başkan adayı olarak gösterildi.

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’ın katılımıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salona girişinde ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ dizelerini kendi sesinden okuduğu hareketli bir müzikle karşılandı. Partililer, Erdoğan ve Yıldırım’ı büyük bir coşkuyla karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, partilileri selamlayarak, partililere karanfil attı.
Erdoğan ve Yıldırım’ın partilileri selamlaması sırasında, “Biz dostluğu, yol arkadaşlığını ve hizmet aşkını sizden öğrendik” pankartı partililer tarafından açıldı.
Erdoğan, 998 gün aranın ardından bugünkü seçimle birlikte kurucusu olduğu partinin başına tekrar gelecek.

Erdoğan ve Yıldırım’dan selamlama konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ankara Arena’ya gelişinde Başbakan Yıldırım ve partililer karşıladı. Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yıldırım’a eşi Semiha Yıldırım eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, salona girmeden önce Ankara Arena’daki vatandaşlar için selamlama konuşması yaptı.

Yıldırım: “Hoşgeldiniz Sayın Genel Başkanım”
Başbakan Yıldırım, konuşmasında “Sevgili yol arkadaşlarım hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz. AK Parti kongreleri bir şölendir, bir bayramdır. İşte güzel bir bayramı bugün birlikte yaşıyoruz Sayın Cumhurbaşkanım. AK Parti teşkilatının mensupları olarak hasretin vuslata dönüştüğü bir anı yaşıyoruz. Hoşgeldiniz Sayın Genel Başkanım. Kongremize başlayacağız, hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.  

 

AK Parti kongresinde, “Bitmeyen Sevda” belgeseli

AK Parti’nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde “Bitmeyen Sevda” isimli belgesel partililere izletildi.
Kongrede, AK Parti Genel Merkezi tarafından hazırlanan, ‘Bitmeyen Sevda’ isimli belgesel partililere izletildi. Belgeselde, AK Parti’nin kuruluşundan bu yana yaptığı icraatlar anlatıldı. Belgesel de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüntüsü de yer aldı. Yeni hedeflerin de paylaşıldığı belgeselde, birlik mesajları da verildi.
Bin 370 delegenin hazır bulunduğu kongrede, Genel Başkan seçimi başta olmak üzere tüzük değişikliği, Merkez Karar Yönetim Kurulu ve partinin diğer yetkili organlarında değişiklikler yapılacak.
Yıldırım, genel başkanlık koltuğuna oturduğu 22 Mayıs’tan bir gün önce koltuğu Erdoğan’a devredecek. AK Parti olağanüstü kongresinin 21 Mayıs’ta yapılması durumunda, Başbakan Binali Yıldırım, genel başkanlık koltuğuna oturduğu 22 Mayıs’tan bir gün önce bu koltuğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a devretmiş olacak. Yıldırım, 22 Mayıs’ta yapılan ikinci olağanüstü kongreyle AK Parti’nin 3. Genel Başkanı olmuştu. Bugün yapılan 3. olağanüstü kongreyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağustos 2014’te bıraktığı genel başkanlık koltuğuna 2 yıl 9 ay sonra yeniden dönmüş oluyor.
Erdoğan’ın konuşmasını Cumhurbaşkanlığı forsu olmadan yapacağı öğrenildi.  

Binlerce partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alana girişini bekliyor

Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi için partililer alana gelmeye devam ediyor. Salonun dışına Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın dev posterleri asılırken, binlerce partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alana girişini bekliyor.
Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi için salon çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis helikopterleri havadan kontrolü sağlarken, polis dedektör köpekleri de alanda sürekli arama yapıyor. Milletvekilleri, delegeler ve MKYK üyeleri kendileri için oluşturulan güvenlik noktasından geçerek salona giriş yapıyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren alana giriş yapan partililer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alana giriş yapmasını bekliyor. Kimi vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görebilmek için ağaçlara çıkarken, kimisi de güvenlik kulübesinin üstüne çıktı. Salona giriş yapamayan vatandaşlar için de alana dev ekranlar kuruldu. Partililer salon içinde ve dışında çalan seçim şarkılarına eşlik ederken, bazı vatandaşlar da halay çekiyor.
Öte yandan Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde iki helikopter havadan kontrol yaparak güvenlik önlemlerine destek veriyor.  

AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi’nde Erdoğan belgeseli

 AK Parti’nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünün seslendirildiği bir belgesel partililere izletildi. 
AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, Aşık Veysel Şatıroğlu, Tarkan ve Barış Manço’un sesinden ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsü ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan kısa bir belgesel partililere izletildi. Belgesel’in sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Yetişmek için menzile gidiyorum gündüz gece’ mısralarını okudu.
‘Yeni Atılım Dönemi’ olarak nitelendirilen yeni dönem, demokrasi, reform değişim, özgürlük, gelişme ve refah başlıklarıyla paylaşıldı.

SALON BAHÇESİNE DEV EKRAN KURULDU

Diğer yandan, Kongreyi dışarıda izleyecek vatandaşlar için Ankara Spor Salonunun bahçesine dev ekran kuruldu. Dev ekranın bulunduğu çadırda vatandaşlar sloganlar eşliğinde heyecanla kongrenin başlayacağı saati bekliyor.

KONGRE SAAT 10:00’DA BAŞLAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti’ye yeniden genel başkan olacağı kongre saat 10.00’da başlayacak.

Parti tüzüğünde değişiklik

Öte yandan, partinin tüzüğünde de değişikliğe gidilecek. Başbakan Yıldırım, tüzüğün 79. maddesinde yapılacak değişiklikle Merkez Yürütme Kurulu’nun doğal üyesi olacak. Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Vekili ve AK Parti Grup Başkanı sıfatlarını da yapılacak değişiklikle almış alacak.
Bu kapsamda oluşturulan Tüzük Komisyonu’nda; AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Fatih Şahin ve Hayati Yazıcı, Genel Sekreter Abdülhamit Gül, İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat yer alıyor. Komisyon, tüzük değişikliğine ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. Dün başlayan çalışmalar bugün de devam etti. Komisyonun, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de olağanüstü büyük kongre öncesi bir araya geleceği kaydedildi.
Merkez Karar Yönetim Kurulu değişiyor

Kongrede, Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) başta olmak üzere, Merkez Disiplin Kurulu, Genel Merkez Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu’nun da seçimi yapılacak. Bu kapsamda, MKYK’da önemli değişikliklere gidileceği belirtiliyor.

BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Kongrenin yapılacağı Ankara Arena’ya gelen partililer tek tek aranarak kongre alanına alınmaya başladı. Kongre nedeniyle Cumhuriyet Caddesi (Gar Kavşağı-Baruthane kavşağı arası ile giriş ve çıkışları, Baruthane Kavşağı- Ulus Kavşağı arası, İstanbul Caddesi-Baruthane Kavşağı arası çift taraflı yan varyantlar), Hipodrom Caddesi-Talatpaşa Bulvarı (Ulaştırma Kavşağı ile Opera Köprüsü arası tüm giriş ve çıkışları/Gar Kavşağı alt geçidi dahil) ve Kazım Karabekir Caddesi’nin (Anadolu Meydanı-İstanbul Caddesi arası) araç trafiğine kapatıldı.

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde büyük coşku

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi, saat 10.00’da Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. Partililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ı salonda büyük bir coşkuyla bekliyor. Salon, ‘Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek’, ‘Yürüyeceksin, gençler yürüyecek arkandan’, ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ pankartları yer aldı. Salona, 15 Temmuz şehitleri ‘Erol Olçak ve oğlu Abdullah Olçak’ın dev fotoğrafları da asıldı.
AK Parti’nin ‘Yeni Atılım Dönemi’ne işaret eden ‘Kutlu dava güçlü Türkiye’, ‘Sağlam irade kurucu lider’, ‘Hep birlikte yeni hedeflere’, ‘Değişimin lideri milletin partisi’, ‘Sağlam irade güçlü Türkiye’ ve ‘Millete efendilik için değil millete hizmet için varız’ sloganları da salonda yerini aldı.
Delegeler için salondaki alanın orta kısmında ayrı bir platform oluşturuldu. Basın mensupları için de yine ayrı platformlar oluşturuldu. Wifi ağının ismi de yeni döneme uygun bir başlıkla ‘Yeni Atılım Dönemi’ olarak kullanıcılar için paylaşıldı. Salonda, ‘Sultan Abdülhamit kostümü giyen vatandaş da dikkat çekti.
Yoğun güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Arama noktalarıyla vatandaşlar sıkı bir güvenlik aramasından geçti. Salona parfüm ve deodorantlar da alınmadı. 


 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.