Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gözlem uydumuz İMECE, 11 Nisan’da fırlatılacak

Uydunun fırlatılacağı tarihi açıklayan Erdoğan, “Küresel uzay yarışında var olmayı sürdüreceğiz” dedi. Uydu, yüksek çözünürlüklü görüntü sağlama kapasitesiyle göze çarpıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gözlem uydumuz İMECE, 11 Nisan’da fırlatılacak
Yayınlama: 09.04.2023
3
A+
A-

Uydunun fırlatılacağı tarihi açıklayan Erdoğan, “Küresel uzay yarışında var olmayı sürdüreceğiz” dedi. Uydu, yüksek çözünürlüklü görüntü sağlama kapasitesiyle göze çarpıyor.

Türkiye, uzay alanındaki yatırımlarını sürdürüyor.

Ay’a sert iniş planlarının yanı sıra yörüngeye yerli ve milli imkanlarla üretilen uyduların yerleştirilmesine yönelik hamleler de devam ediyor.

İMECE için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gözlem uydusu İMECE’nin uzaya fırlatılacağı tarihi açıkladı.

Erdoğan, Twitter sayfasından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin küresel uzay yarışındaki varlığına da vurgu yaptı:

11 Nisan’da uzaydaki yörüngesine fırlatılacak

Yerli ve millî imkânlarla ürettiğimiz yüksek çözünürlüğe sahip ilk gözlem uydumuz İMECE, 11 Nisan’da uzaydaki yörüngesine fırlatılacak.

Yetişmiş insan kaynağımız, sağladığımız imkânlar ve geliştirdiğimiz teknolojiler sayesinde küresel uzay yarışında var olmayı sürdüreceğiz.

SpaceX fırlatacak

Türkiye’nin uydu teknolojilerinde yurt dışına bağımlılığını azaltacak İMECE, SpaceX tarafından yörüngesine fırlatılacak.

Esenboğa Havalimanı’ndan fırlatmanın gerçekleştirileceği ABD’deki Vandenberg’e gönderilen uydu, nem, titreşim ve zararlı ışın gibi her türlü riske karşı koruyucu ve yerli olarak üretilen temiz oda özelliğine sahip kabin sayesinde güvenli bir yolculuk yaptı.

100’üncü yılda uzay yolculuğuna çıkıyor

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (TÜBİTAK UZAY) geliştirdiği uydu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında uzay yolculuğuna çıkıyor.

Öte yandan Türkiye, elektro-optik uydu kamerasına uzay tarihçesi kazandırmış olacak. İMECE, 680 kilometre irtifada Güneş’e eş zamanlı yörüngede görev yapacak. Sivil ve güvenlik amaçlı kullanılabilecek uydunun tasarım görev ömrü 5 yıl olarak planlandı.

Dünyanın her yerinden görüntü çekebilecek

Savunma, afet yönetimi, çevre ve şehircilik, tarım ve ormancılık, İMECE’nin hizmet vereceği alanlar olacak.

Söz konusu uydu, dünyanın her tarafından yüksek çözünürlüklü görüntü elde edebilme kapasitesine sahip.

İMECE’nin milli ekipmanları

 • Elektro-optik kamera
 • Yönlendirilebilir anten
 • Elektrikli itki motoru
 • Yıldız izler ve tepki tekeri
 • Yeni nesil uçuş bilgisayarı
 • Güneş algılayıcı

Türk mühendisler iş başında: Metrealtı görüntüler sağlayacak

2017 yılında başlayan İMECE projesi, 6 yılda gelecek nesil uydu platformlarına temel oluşturacak önemli kazanımlar elde etti. Metrealtı görüntülerin elde edileceği projede, Türk mühendislerin imzası var.

Strateji ve Bütçe Başkanlığı (SBB) ve TÜBİTAK 1007 programı ile desteklenen, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonu ile yürütülen proje kapsamında geliştirilen uydu, yörüngedeki testleri tamamlandıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil olacak.

Fırlatma töreni düzenlenecek

İMECE için 11 Nisan Salı günü Ankara’da bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde fırlatma töreni düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video mesaj yoluyla katılacağı törende, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise yer istasyonunda bulunacak.

Geri sayım ile başlayacak fırlatmanın, Türkiye saati ile 09.50’de gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

İMECE uydusu özellikleri

 • Yörünge: 680 km güneşe eş zamanlı
 • Hizmet Ömrü: 5 yıl
 • Görüntü Alanı (1 Kare): 13,9 km X 16,2 km
 • Ağırlık: 800 kg
 • Çözünürlük: PAN 0.99 m – MSI 3.96 m
 • Boyut: Yaklaşık 2 m X 3,1 m

Türkiye ürettiği kamerayı ihraç eder duruma geldi

Proje kapsamında Türkiye’de ilk defa uzay uyumlu elektro-optik kamera tasarlandı, geliştirildi ve üretildi.

Böylece Türkiye, yabancı uydulardan görüntü tedarik eder konumdan kendi kamerasını üreten ve hatta ihraç eder duruma geldi.

İlk defa yerli olarak üretilen sistemler

Elektro-optik kamera dışında, elektrikli itki sistemi, güneş algılayıcı, yıldızizler, tepki tekeri, küresel konumlandırma sistemi alıcısı, manyetometre ve manyetik tork çubuğu, İMECE Projesi kapsamında ilk defa yerli olarak üretildi.

Türkiye, bu sayede sıfırdan bir uydunun aviyonik sistemlerini tasarlayıp üretebilecek kabiliyetleri sahip bir ülke konumuna geldi.

Küp uydular da uzaya fırlatılacak

Bu arada İMECE ile birlikte yine TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen görüntüleme uydusu AKUP, ASELSAN ve GÜMÜŞ firması iş birliği ile üretilen görüntüleme uydusu KILIÇSAT, Plan-S firması tarafından üretilen nesnelerin interneti ve görüntüleme uydusu CONNECTA T2.1 küp uyduları da aynı roket içerisinde uzaya fırlatılacak.

İMECE’nin diğer özellikleri

1000 kilometre uzunluğunda 16,73 kilometre genişliğinde bir alanı tek seferde çekebilme ve 320 Mb/sn brüt veri hızı ile yer istasyonuna çektiği görüntüleri indirme kabiliyeti.

Başta elektro-optik kamera olmak üzere uçuş bilgisayarı, elektrikli itki, yönelim ve yörünge belirleme, güç ve haberleşme alt sistemleri, yıldız izler, güneş algılayıcı, tepki tekeri, küresel konumlandırma sistemi alıcısı, manyetometre, 7.3 m çapında antene sahip yer istasyonu.

X bant ve S bant haberleşme sistemleri ve uçuş bilgisayarı yazılımları başta olmak üzere, yönelim ve yörünge yazılımları, analiz yazılımları, yer istasyonu yazılımları ile şifreli ve güvenli haberleşme.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.