Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir programı kapsamında İzmir Şehir Hastanesi ve bağlantı yollarının açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirdi
Yayınlama: 27.01.2024
2
A+
A-

Programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Açılışını yapmak üzere bir araya geldiğimiz 2 bin 60 yataklı İzmir Şehir Hastanemiz ve bağlantı yollarının ülkemize, şehrimize, İzmirlilere hayırlı olmasını diliyorum. Şehir hastanemiz 628 bin metrekareyi bulan kapalı alanı, yüksek yatak kapasitesi, yoğun bakımları, ameliyathaneleri, kapalı açık otoparkları ve diğer birimleriyle gerçekten güzel İzmirimize yakışır bir eser oldu. Laf değil, icraat. Bu dev hastanenin altyapısı itibariyle buranın yollarıyla alakalı tabi ‘Acaba yollarını kim yaptı?’ diye de sorarsınız değil mi? Kim yapması lazım? Büyükşehir belediyesinin yapması lazım. Peki büyükşehir belediyesi buranın altyapı olarak yollarını yaptı mı? Hayır. Sağ olsun Ulaştırma Bakanlığımız devreye girdi. İlk etabı hallettik ama yetmez. Şimdi inşallah buranın yollarıyla alakalı ikinci etabını da yine Ulaştırma Bakanlığımız en güzel şekliyle yapacak ve hastanemize ulaşım daha da kolaylaşacak. Hastane yapınca ulaşım şart. Hastanemize hızlı, emniyetli ve konforlu bir erişim için inşa ettiğimiz 4 kilometre uzunluğundaki bağlantı yolunu ve kavşağını da bugün hizmete açıyoruz. İzmir Şehir Hastanesi sadece ülkemizin değil, dünyanın en büyük, en yüksek kapasiteli, en modern sağlık komplekslerinden biridir. Bünyesinde 6 ayrı hastaneyi barındıran bu muhteşem yatırım bizim eser ve hizmet siyasetimizin önemli bir nişanesidir. Şimdi seçimlere gidiyoruz. Bu seçimlerle birlikte inanıyorum ki güzel İzmirimizin güzel insanları burada Hamza Dağ kardeşimizi büyükşehirin başına getirecek ve böylece artık altyapı noktasında da İzmirimizin bu çileleri sona erecektir. Daha önce Manisa-İzmir arasında Sabuncubeli Tüneli, bunları biz yaptık. Aynı şekilde yine sahilde birçok yolları yaptık. Konak Tüneli’ni yaptık. Bundan sonraki dönemde inşallah gerek merkezi yönetim olarak biz, gerekse büyükşehir belediyemiz olarak el ele verecek ve bütün bu altyapı sorunlarını ortadan kaldıracağız. Bunun için de tabi 31 Mart’a kadar yoğun bir şekilde çalışmaya var mıyız? Güzel İzmirimize yakışanı yapmamız lazım. Şu projenin, ülkenin ortak değerlerinin, milletin sembol isimlerinin arkasına gizlenerek hiçbir eser ve hizmet üretmeden yıllarca şehrin sırtına yük olanlara ibret teşkil etmesini diliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi

‘VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRMİŞ OLMANIN BAHTİYARLIĞI İÇİNDEYİZ’

Millete 2002 yılında hükümete gelirken bir söz verdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demiştik ki; ülkemizi eğitim, sağlık, adalet, güvenlik üzerinde yükselteceğiz. Daha sonra buna ulaşımdan enerjiye, spordan sosyal desteklere pek çok başlığı ekledik. Bugün 21 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmiş olmanın bahtiyarlığı içindeyiz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra konuşmasını bölerek tezahürat yapan bir vatandaşa, “Ama kendine işkence yapma. Sevgi başka, işkence yapma” dedi. Konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Okullarımızın neredeyse tamamını yeniden inşa ettik. Evlatlarımızın en iyi şekilde yetişmesini sağlamak için 800 bin yeni öğretmen atadık. Üniversite öğrenimini herkes için ayrıcalık değil, hak haline getirdik. Darbecilerin yıktığı mesleki eğitim sistemini yeniden ayağa kaldırdık. Şehirlerimizin tamamını binalarıyla, donanımıyla, ambulansıyla en modern sağlık hizmetlerine kavuşturduk. İzmir’de olduğu gibi pek çok yerde faaliyete geçen şehir hastaneleriyle sağlık hizmetlerini dünya standartlarının üstünde bir seviyeye taşıdık. Yaklaşık 310 bini doktor olmak üzere 1,5 milyona yakın sağlık çalışanıyla bu alandaki insan kaynağımızı güçlendirdik. Önümüzdeki ay kamuya 15 bini hemşire olmak üzere 35 bin sağlık personeli daha alıyoruz. Ülke genelinde 2,5 milyon kişiye evde sağlık hizmeti vererek hizmeti insanımızın ayağına götürdük” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi

‘TÜRKİYE’Yİ, DÜNYANIN EN SORUNLU BÖLGESİNİN EN GÜVENLİ ÜLKESİ HALİNE GETİRDİK’

Güvenlikle ilgili yapılan faaliyetlere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Terör örgütlerinin başını ezerek insanlarımızın huzur içinde hayatını sürdürmesini sağladık. Sınırlarımızın güvenliğini artırarak terörü kaynağında kurutma stratejisine geçtik. Askeriyle, polisiyle, jandarmasıyla, istihbaratıyla Türkiye’yi dünyanın en sorunlu bölgesinin en güvenli ülkesi haline getirdik. ‘Adalet’ dedik. Yargı teşkilatımızı binasından personeline kadar baştan aşağı milletimize en iyi hizmeti vereceği alt yapıya kavuşturduk. Geçmişte vesayetin daha sonra FETÖ’nün güdümünde itibar kaybeden adalet sistemimizi, adına karar verdiği milletimizin emrine amade kıldık. Yargılama sürelerini kısaltacak tedbirler alarak adaletin hızla tesisine zemin hazırladık. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 kilometreden aldık, 30 bin kilometreye yaklaştırdık. Tünelleriyle, köprüleriyle, otoyollarıyla, hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarıyla, havalimanlarıyla kalkınmanın temel altyapısı olan ulaşım hatlarını çeşitlendirdik, güçlendirdik. İnşallah İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı’nı da etap etap hizmete alarak bu alandaki çalışmalarımızı taçlandıracağız. Bir kısmı da İzmir’de olmak üzere yaptığımız stadyumlar, spor alanları, atletizm pistleri, havuzlar ve diğer tesislerle ülkemizi baştan sona donattık. Böylece lisanslı sporcu sayımızı 15 milyonun, faal sporcu sayımızı 4 milyonun üzerine çıkardık. Müsabakalarda kazandığımız 7 bin 400’den fazla madalyayla spor alanında verdiğimiz emeklerin de karşılığını aldık” açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi

 

‘DEVLETİMİZİN ÜLKEMİZDEKİ KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLDUĞUNU GÖSTERDİK’

Sosyal desteklere dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli gelirimizden ayırdığımız payı 3 katına çıkartarak devletimizin ülkemizdeki kimsesizlerin kimsesi olduğunu gösterdik. Kimsesiz çocuklardan yaşlılara, engellilerden dul kadınlara kadar tüm dezavantajlı kesimlere sahip çıktık. Bugün ülkemizdeki 4 milyon haneye ve 6,5 milyon çocuğa ulaşan sosyal destek sistemimizle dünyanın örnek aldığı bir seviyeye geldik. Toplu konutta 1 milyon 314 bin inşaatla insanımızın modern, depreme dayanıklı, huzurlu yuvalara kavuşmasına öncülük ettik. 81 vilayete yayılan hizmete açılmış 222 millet bahçesiyle şehirlerimizde yaşayan insanlarımızın hayat kalitesini artırdık. Yaklaşık 1 milyona yakın konut ve iş yerinde kentsel dönüşüm projesi uyguladık. Ülkemize yaptığımız eser ve hizmetleri değil saatlerce, günlerce anlatsak bitmez. İzmir Şehir Hastanemiz ve bağlantı yolları da bu eser zincirine eklediğimiz son halkadır. Hazreti Mevlana’nın o güzel ifadesiyle; “Kamil insan odur ki, koya dünyada eser; eseri olmayanın yerinde yeller eser.” Rabbim bizleri yaptığı hizmetlerle şu gök kubbede hoş bir sada bırakarak gidenlerden eylesin diyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi

 

 ‘BU SEÇİMLERİ DE HUZUR İÇİNDE HİZMET YARIŞI ŞEKLİNDE TAMAMLAYACAĞIZ’

Seçimlere ilişkin değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz mayıs ayında cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi de önümüzde mahalli idareler seçimleri var. İnşallah bu seçimleri de huzur içinde, hizmet yarışı şeklinde tamamlayacağız. Bölgemizde ve dünyada göç dengelerinin değiştiği, siyasi ve ekonomik krizlerin, çatışmaların derinleştiği bir dönemde Türkiye’nin güven ve istikrar iklimini korumaya her zamankinden daha çok ihtiyacı bulunuyor. Geçtiğimiz 17 seçimin her biri gibi bu seçimi de ülkemizi siyasi açıdan istikrarsızlığa, ekonomik bakımdan çöküşe, sosyal yönden çatışmaya sürüklemenin vesilesi haline getirmek isteyenler elbette boş durmuyor. Her gün bir yalan, her gün bir fitne, her gün bir başka düzenbazlıkla milletimiz karamsarlık bataklığına itilmeye çalışılıyor. Bu şekilde çalışanların tercihlerini etkileyerek Türkiye’yi yeniden kendi senaryolarındaki konuma çekmenin peşindeler. Emin olun bu senaryonun tek bir satırı dahi ülkemizin ve milletimizin hayrına değildir” açıklamalarında bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi

 

‘BİZ BU MİLLETİ TARİFSİZ DUYGULARLA SEVİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına şöyle bir bölgemize ve dünyaya bakarsanız bu senaryolara tabi olup da huzur ve güven içinde yaşayan hiçbir ülke, hiçbir toplum göremezsiniz. Türkiye tıpkı ecdadın, tıpkı cumhuriyetimizin kurucularının hayal ettiği gibi siyasi, ekonomik ve askeri olarak bağımsız bir güç haline gelebildiği için bugün böylesine dik bir duruş sergileyebiliyor. Elbette bu duruşun bir bedeli vardır ama istiklalimizden emin olmanın, istikbalimize güvenle bakabilmenin değeri ödediğimiz bedelden çok daha fazladır. Milletimden son dönemde kamuoyunda dedikodular ve spekülasyonlar üzerinden yürütülen kampanyalara bir de bu gözle bakmasını istiyorum. Biz tüm bu tuzakları bozarak yolumuza devam ederken hiçbir zaman asıl hedeflerimizden kopmuyor, asıl mücadelemizden taviz vermiyoruz. Her dönemde olduğu gibi bugün de bizi en iyi milletimizin anladığına inanıyorum. Verdiğimiz mücadelede bugüne kadar en büyük gücümüz milletimizin desteği olmuştur. Bundan sonra da erkeğiyle, kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, bu ülkenin 85 milyonunun duası ve desteğiyle yolumuza devam edeceğiz. Çünkü biz bu milleti tarifsiz duygularla seviyoruz. Çünkü biz medeniyetimizin ve tarihimizin son kalesi bu ülkeyi mutlaka dünyada hak ettiği yere yükseltmek istiyoruz.” Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmanın ardından İzmir Şehir Hastanesi’ni gezdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Şehir Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi
Kaynak: DHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.