Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’da yapılan G20 Liderler Zirvesi kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü
Yayınlama: 10.09.2023
3
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’da yapılan G20 Liderler Zirvesi kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında kritik temaslarda bulunuyor. İlk olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşen Erdoğan daha sonra Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi.

İlk yüz yüze ve heyetler arası görüşme

Mısır-Türkiye ilişkileri yıllar süren gerilim ve diplomatik kopukluktan sonra normalleşme yönünde önemli adımlar atarken, Erdoğan ve Sisi görüştü. Katar’daki Dünya Kupası töreninde iki liderin tokalaşmasının ardından bugünkü görüşme iki liderin 10 yıldan uzun süre sonra gerçekleştirdiği ilk yüz yüze heyetlerarası görüşme oldu.

İkili ilişkiler hak ettiği seviyeye ulaşacak

Görüşmede Türkiye – Mısır ikili ilişkileri, ticaret hacminin artırılması, enerji alanındaki yeni iş birlikleri ile bölgesel ve küresel meseleler de ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılıklı büyükelçi atamalarıyla ilişkilerin yeni bir döneme girdiğine işaret ederek ikili münasebetlerin hak ettiği seviyeye en kısa zamanda ulaşacağına olan inancını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sisi ilk kez Katar’da tokalaşmıştı.

Erdoğan ve Sisi, daha önce 2022 yılının Kasım ayında Katar’da yapılan FIFA Dünya Kupası’nın açılış töreninde bir araya gelmişti. Bu iki liderin, Sisi liderliğindeki cuntanın 2013’te Muhammed Mursi liderliğindeki Müslüman Kardeşler yönetimini askeri darbeyle devirmesinin ardından el sıkışarak verdiği ilk kareydi.

Bu temasın ardından Sisi, Erdoğan’ın 14-28 Mayıs seçimlerini kazanarak tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından kendisini arayarak tebrik etmişti. Görüşmede ülkelerin karşılıklı büyükelçi ataması konusunda mutabık kalındı.

4 Temmuz’da taraflar karşılıklı atamalarla ilişkileri büyükelçi seviyesine çıkarma kararı aldıklarını duyurdular. Türkiye, Kahire Büyükelçisi olarak Büyükelçi Salih Mutlu Şen’i, Mısır ise Ankara Büyükelçisi olarak Amr Elhamamy’i aday gösterdi. İki isim ise henüz resmen Büyükelçi olarak göreve başlamadı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.