Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü

Erdoğan, Rus mevkidaşıyla yaptığı görüşmede Sputnik V aşısının tedarikini ele aldı. İki lider, turizm konusunu da masaya yatırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü
Yayınlama: 05.05.2021
1
A+
A-

Türkiye’nin Rusya’dan koronavirüs aşısı sağlamaya hazırlandığı dönemde önemli bir görüşme gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü.

GÜNDEM AŞI TEDARİKİ

İletişim Başkanlığı, Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmede, iki ülke ilişkilerini geliştirecek adımlar, koronavirüs ile mücadele ve bölgesel konuların ele alındığını bildirdi.

Görüşmede, Sputnik V aşısının tedariki değerlendirildi. Erdoğan, aşının sevkiyatının planlanan şekilde gerçekleşmesini beklediklerini belirterek, iki ülkenin pek çok alanda tesis ettiği iş birliğine aşı üretiminin de dahil olmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

TÜRK-RUS İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Suriye’de kalıcı istikrarın sağlanmasında Türk-Rus iş birliğinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yukarı Karabağ konusunda da bölgesel normalleşme ve istikrar sürecinin iyi kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü #1

KREMLİN’İN AÇIKLAMASI

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Rusya’nın Sputnik V aşısının bu ay tedarikinin organize edilmesi yönünde iş birliği geliştirmeye hazır olduğu vurgulandı. Ayrıca, aşının Türk şirketleri ile ortak üretimi üzerinde çalışılıyor.” ifadeleri kullanıldı.

TURİZM KONUSU

Rus TASS haber ajansının aktardığına göre, ayrıca Türkiye’de salgına karşı alınan önlemlerin turistlerin koşullarını iyileştireceğine olan inanç dile getirildi.

Moskova’nın açıklamasında, “Ortak görüş, salgına karşı alınan önlemlerin, durumun önemli ölçüde iyileştirilmesini ve turizm alanında ikili bağların sürdürülmesini mümkün kılacak olmasıdır.” denildi.

Bölgesel konuların ele alındığına işaret edilen açıklamada, Suriye meselesinin görüşüldüğü belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü #2

SURİYE, LİBYA, KARABAĞ…

Açıklamada, “Suriye’de istikrarın sağlanması yönünde Rusya ve Türkiye arasındaki etkileşimin yapıcı olduğu vurgulandı. Anayasa Komitesi çerçevesinde Suriyeliler arasındaki diyaloğu teşvik etme hedefiyle koordineli çalışma ve Suriye’nin çeşitli bölgelerinde terörist grupların kalıntılarına karşı tavizsiz mücadele ile ilgili olunduğu dile getirildi.” ifadelerine yer verildi.

Libya meselesinin de ele alındığı kaydedilen açıklamada, “Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin ülkedeki siyasi güçler ve bölgelerin çıkarlarının dikkate alınmasıyla ülkenin bütünlüğünü güçlendirmeye yönelik çabalarını destekleme konusunda mutabık kalındı.” denildi.

Açıklamada, Rus-Türk Ateşkes Kontrol Merkezi’nin çalışması bağlamında Karabağ meselesinin de ele alındığı belirtildi.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

Rusya’da büyük çoğunluğu Sputnik V olmak üzere 12 milyondan fazla kişiye tek doz, 8 milyona yakın kişiye ise iki doz aşı yapıldı. Aşılama için ülke genelinde aralarında alışveriş merkezlerinin de bulunduğu 5 bin 500 nokta kuruldu.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ve Viscoran İlaç, 26 Nisan’da Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşmaya vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü #3

İLK SEVKİYAT MAYIS İÇİNDE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de iki aşının kullanıma girdiğini hatırlatarak, “İki ülke için hayırlı olmasını dilerim. Böylece üçüncü aşı olarak Sputnik V aşısı da ülkemizde kullanıma girecek.” demişti.

Koca, “Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecektir. Ayrıca bu aşının ülkemizde üretilmesi için de teknoloji transferi yapılacaktır.” ifadesini kullanmıştı.

ADENOVİRÜSTEN ALINAN BİLEŞENLERE SAHİP

Sputnik V, soğuk algınlığına yol açan bir adenovirüsten (Viral vektör) alınan, ayrı dozlar halinde uygulanan iki virüs bileşeni (rAd26 ve rAd5) içeriyor.

Şempanzelerde grip hastalığı yapan bir virüs olan adenovirüsün genetik olarak koronavirüs proteini ile desteklenerek insana verildiğinde bağışıklık sağladığı teorisi üzerine kurulu olan bu tip aşılar, yıllardır ebola, zika, chikungunya gibi viral hastalıklara karşı denendiği için uzun süredir Faz 3 aşamasında bulunuyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü #4

2-8 SANTİGRAT DERECEDE SAKLANABİLİYOR

Aşıların içindeki mikroorganizmalar canlı olmanın yanı sıra zayıflatıldıklarından insanlarda hastalık yapmıyor.

Viral vektör aşılarının en avantajlı tarafı 2-8 santigrat derece arasında, yani rutin kullanılan aşı dolaplarında saklanabilmeleri olarak gösteriliyor. Bu özelliği aşının sevkiyatını da kolaylaştırıyor.

DÜNYANIN EN ETKİLİ ÜÇ AŞISI ARASINDA

Söz konusu özelliklere sahip Sputnik V aşısının üçüncü aşama klinik denemelerinin erken sonuçları, şubat ayında tıp dergisi “The Lancet”te yayınlandı.

Gamaleya Enstitüsü araştırmacıları, 20 binden fazla deneğe iki doz aşı yapılan denemede, aşının ilk dozunun uygulanmasından 21 gün sonra tüm yaş gruplarında hastalığı önlemede yüzde 91,6 başarı gösterdiğini belirtti.

Böylece Sputnik V’nin etkinliğini kanıtlamış Pfizer ve Moderna ile dünyanın en etkili üç aşısı arasına girdiği ifade edildi. Aşı adayının kısa süren 1. ve 2. aşama klinik denemelerin ardından Eylül 2020’de, 3’üncü aşamaya geçildi. Aşı insanlar üzerinde test edilmeye başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü #5

İKİ FARKLI DOZUYLA BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Sputnik V, 21 gün arayla iki doz halinde uygulanıyor. Yapılan birinci doz ile ikinci dozun içeriği, çok az da olsa birbirinden farklılık gösteriyor.

Gamaleya Enstitüsü yetkilileri, dozlardaki farklı formüllerle bağışıklık sisteminin daha da güçlendirilmesinin amaçlandığını belirtiyor.

60’TAN FAZLA ÜLKEDE TESCİLLENDİ

Sputnik V, dünyada şu ana kadar toplam nüfusu 3 milyara ulaşan 60’ın üzerinde ülkede tescillenmiş durumda. Rusya’da üretimi yapılan aşının dünyanın diğer ülkelerindeki firmalarla da ortaklaşa seri üretimi için anlaşmalar yapıldı. Anlaşma yapılan ülkeler arasında Hindistan, Güney Kore, Brezilya, Çin, Suudi Arabistan ve Türkiye de bulunuyor.

Sputnik V, geçen yılın sonunda ülkelere gönderilmeye başlandı. Şubat itibarıyla Arjantin, Macaristan, Bolivya, Cezayir, Karadağ, Paraguay başta olmak üzere 20’den fazla ülkede Sputnik V kullanımı başladı. Rusya’nın bu yılın ilk yarısında, 83 milyon doz Sputnik V üretmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü #6

AVRUPA’NIN AŞIYLA İLGİLİ ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

DSÖ ve Avrupa Birliği’nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA) uzmanları, Sputnik V aşısına yönelik değerlendirme çalışmalarını sürdürüyor. Bir sonraki değerlendirme aşamasının 10 Mayıs’ta başlanıp haziranın ilk haftasında bitirileceği kaydediliyor. Gelecek günlerde EMA’dan bir heyetin, Rusya’da Sputnik V aşısının üretim tesislerini denetlemesi planlanıyor.

ERDOĞAN VE PUTİN’İN GÖRÜŞME TRAFİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, bu yıl 13 Ocak, 18 Şubat ve 9 Nisan’da olmak üzere 3 kez telefonda görüştü.

İki lider, 10 Mart’ta ise Akkuyu Nükleer Güç Santrali üçüncü güç ünitesinin temel atma törenine video konferansla katıldı.

Bu yılki beşinci görüşmelerini yapan Erdoğan ve Putin, 2020 yılında ise yüz yüze ve telefonda 20’den fazla görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü #7

Kaynak: AA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.