DSÖ harekete geçti: Yeni çocuk hastalığı başladı

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs konusundaki teknik yöneticisi Dr. Maria Van Kerkhove son dönemde Avrupa ülkelerinde çocuk ölümlerine yol açan koronavirüs bağlantılı olduğu düşünülen Kawasaki hastalığı benzeri sendromu mercek altına aldıklarını söyledi. Ayrıca Avrupa’da çok sayıda ülkede görülen yeni sendromda, vaka sayısı da 100’e yükseldi.

DSÖ harekete geçti: Yeni çocuk hastalığı başladı
Yayınlama: 30.04.2020
2
A+
A-

Koronavirüsün en çok vurduğu bölgelerin başında gelen Avrupa’da, salgınla bağlantılı olduğu düşünülen ve çocukları etkileyen bir hastalıkla da karşı karşıya. Çocuklarda iltihaplanma olarak görülen ve koronavirüs ile bağlantılı olduğu düşünülen yeni salgın için Dünya Sağlık Örgütü harekete geçti.

İTALYA’DA VE İNGİLTERE’DE ÇOCUK ÖLÜMLERİNE NEDEN OLDU

İtalyan ve İngiliz sağlık uzmanlarının son dönemde ağır iltihaplanma şikayetiyle hastanelere getirilen çocuklarda koronavirüs ilişkisinin araştırıldığını söylemesinin ardından İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da bazı çocukların, Kovid-19 ile bağlantılı olduğu düşünülen ve nadir görülen bir iltihaplanma sendromu sonucu öldüğünü söylemişti.

Son dönemde özellikle İtalya’nın kuzey bölgelerinde ve İngiltere’de yüksek ateş ve damar sertliği şikayetiyle hastanelere gelen 9 yaş altı çocukların sayısında sıra dışı artış gözlenmiş ve bu durum sağlık otoritelerini alarma geçirmişti.

İngiliz Ulusal Sağlık Sisteminin (NHS) doktorlara yolladığı bilgi notuyla kamuoyuna yansıyan sendrom, çocuklarda kendisini yüksek ateş, düşük tansiyon, kızarıklık ve solunum güçlüğü gibi belirtilerle gösteriyor.

KALBİ VE DAMARLARI ETKİLİYOR

Kalbi ve damarları etkileyen sendrom, benzer belirtilerle bilinen Kawasaki hastalığına benzetilirken, hastaların bir kısmında Kovid-19 tespit edilmesi, yeni sendromun mevcut salgınla bağlantılı olabileceği kuşkusunu beraberinde getirdi. NHS verilerine göre vakalar, “sitokin fırtınası” olarak bilinen, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisiyle ortaya çıkan sendroma benzer özellikler de gösteriyor. Çoğu durumda virüsün kendisinden ziyade, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi, hayati tehlike teşkil ediyor.

VAKA SAYISI 100’E ÇIKTI

İngiltere’nin ardından aralarında İtalya, İspanya, ABD, İsviçre, Belçika ve Fransa’nın da yer aldığı bir dizi başka ülkede de ortaya çıkan yeni sendromda, şu ana kadar bilinen vaka sayısı 100’e yaklaştı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ GÜNDEMİNE ALDI

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19 konusundaki teknik yöneticisi Dr. Maria Van Kerkhove de yaptığı açıklamada, yeni sendromun varlığını doğrularken, klinik şebekeleri aracılığıyla hastalığın mercek altına alındığını kaydetti. Küresel klinisyen şebekesini, yeni sendrom konusunda tetikte olmaya ve sistematik bilgi toplamaya çağırdıklarını belirten Kerkhove, “Ancak sendrom çok ender görünüyor.” ifadesini kullandı.

DSÖ yetkilileri de Kovid-19’un çocuklarda kendisini hafif belirtilerle gösterdiğini ve virüsten etkilenenlerin de tamamen iyileştiğinin altını çiziyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.