DSP lideri Önder Aksakal: CHP sözünü tutmayınca HDP ortalığı karıştırdı

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, İYİ Parti ve HDP arasındaki gerilime ilişkin,

DSP lideri Önder Aksakal: CHP sözünü tutmayınca HDP ortalığı karıştırdı
Yayınlama: 21.05.2020
2
A+
A-

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, gündeme dair gelişmeleri yenisafak.com’dan Taha Hüseyin Karagöz’e değerlendirdi. Millet İttifakı ve HDP irtibatına ilişkin konuşan Aksakal şu ifadeleri kullandı:

İSPARK HDP’YE KÜLTÜR MÜDÜRLÜKLERİ İYİ PARTİ’YE

“Yerel seçimlerde bir anlaşma yaptılar. Belediye yönetimini paylaşacaklardı. Örneğin İBB’de İSPARK’ı HDP, kültür müdürlüklerini İYİ Parti alacaktı.

CHP SÖZÜNDE DURMAYINCA ÇARŞI KARIŞTI

Ancak CHP sözünde durmayınca HDP ortalığı karıştırdı. Bir vatandaş çıktı “İYİ Parti bize aracı gönderip ‘şurada burada ne yapalım diye sordu’ dedi. Çarşı karıştı tabi. Biz hiçbir zaman ülkemize kast eden bir yapının olduğu ittifakta yer almayız”

HANGİ İTTİFAKA YAKIN HİSSEDİYORSUNUZ?

“Kendinizi hangi ittifak bloğuna yakın hissediyorsunuz” sorusuna DSP lideri üstü kapalı bir cevap vererek, “Bizim ilkelerimiz belli. Bu toprakları parçalamayı amaç edinenlerle yan yana gelemeyiz. Biz kimsenin düşmanı değiliz. AK Parti iktidarda diye düşman edinecek değiliz, elbette eleştiririz fakat düşmanlık yapmayız. Siyaset zemininde her türlü partiyle ittifakı kurullarımızda görüşürüz, bu da bizim hakkımızdır” ifadelerini kullandı.

BİZİM BELEDİYELER MERKEZİ YÖNETİMİN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞMAZ

CHP’li belediyelerin pandemi sürecindeki çalışmalarının engellendiği yönündeki iddialara değinen Aksakal şöyle devam etti, “Bizim belediyelerimize bir engelleme yok. Belediyelerimiz merkezi yönetimin önüne geçme gayreti içinde değiller. Vatandaşa hizmet edecek olduktan sonra devlet bunu neden engellesin”.

‘ÇEKİLİN ORADAN’ DENİLİR VE BİRİLERİ GELİR YÖNETİR

CHP kanadından yapılan “Belediyelerimiz zor durumda acilen kaynak aktarılması gerekiyor” çıkışına ilişkin DSP lideri, “Bizim belediyeler, önceden kalan borçları dahi ödediler. Eğer yönetemiyorsanız ‘çekilin oradan’ denir ve birileri gelir yönetir. Devletimiz güçlüdür” diye konuştu.

TÜRKİYE KORONADA GÜZEL BİR SINAV VERDİ

Koronavirüs salgınına karşı Türkiye’nin iyi bir sınav verdiğini belirten Aksakal “Dünya devlerinin nasıl diz çöktüğünü gördük. Türkiye iyi hazırlandı ve çok şükür en az hasarla atlatıyoruz. Sağlık bakanlığı ve sağlık personeli güzel bir iş çıkardı” ifadelerini kullandı.

MUHALEFET IMF KAPISINA BORÇ İÇİN DAVET EDİYOR

Türkiye’nin zorlu bir ekonomik süreçten geçtiğine dikkat çeken DSP lideri, muhalefetin IMF’den borç alınması yönünde yaptığı çağrılara atıfta bulunarak “Türkiye şuan uluslararası finans kuruluşlarına mesafeli duruyor. Güzel bir duruştur, milli bir duruştur. Muhalefet ise IMF kapısına davet ediyor. Bu emperyalizme hizmet anlamına gelir. Biz bunu Derviş ile yaşamıştık. Ecevit “Siyasi hayatımın en büyük yanlışı” demişti Kemal Derviş için” diye konuştu.

EMPERYALİZM CUMHUR İTTİFAKI’NI TEHDİT EDİYOR

Emperyalizmin bölgedeki planlarına engel olan tüm siyasi partileri ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirten Aksakal, Cumhur İttffakı’nın bu kapsamda saldırı altında oldunu söyledi. Milli duruşun önemine dikkat çeken Aksakal, “Bugün Kıbrıs’ta, Akdeniz’de, Libya’da, Suriye’de mücadele veriliyor. Her türlü eleştiriyi kendi içimizde yapalım ama dışarıda Türkiye’yi zayıflatmayalım. Emperyalizm Cumhur İttifakı’nı doğrudan hedef alıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.