İstanbul Adresten Hurda Alan Hurdacı

İstanbul Adresten Hurda Alan Hurdacı
Yayınlama: 02.02.2020
Düzenleme: 01.03.2020 01:59
0
A+
A-

Herkesin kafasında bir hurdacılık mesleği olduğu kesin ancak kimine göre çöp toplamak kimine göre ise büyük araçların makinelerden geçirilerek yok edilmesi gibi anlamlara geliyor. bu nedenle de hurdacılık deyince hepimizin aklında oluşması gereken hurdacılık sektörünün ne olduğunu bilirsek daha kolay sonuca ulaşabiliriz. Sizde bu alanda kazançlı olacağınızı düşünüyorsanız mutlaka hurdacılığın ne anlama geldiğini ve sizin ne yapacağınızı bilmeniz gerekecektir.

Hurdacılık insanlar tarafından kullanılmayacak durumda kabul edilen ancak ger dönüşüm ile birlikte kullanılabilir duruma gelen ya da birkaç düzenleme ve tamirat ile kullanılacak hale gelen ürünleri alıp satmaktır. Hurda palet, hurda metal ya da hurda araba gibi ürünler olup bunları ihtiyacı olan kişilere satmak üzere bekleten ve gerekli düzenlemeleri de yapan kişiye hurdacı denir.

Hangi Hurdacılık Alanını Seçmelisiniz?

Hurdacılık yapmaya karar vermişseniz kendinize en uygun olan alanı seçmeniz gerekir. Hurdacılık zaten her yönüyle kazandıran bir alan olduğu için bu alanda istediğiniz hurda türünde ve ya türlerinde ilerleyebilirsiniz. Mesela son zamanların gözdesi olan hurda telefon ve hurda bilgisayar işinde oldukça büyük kazançlar vardır. Ancak yine de ben seçim yapamıyorum diyorsanız şu kriterlere dikkat edin:

Bilgi sahibi olduğunuz bir eşyayı seçin ve bu eşyanın hurdaları ile ilgilenin. Mesela benim için bilgisayar ya da kağıt çok önemli. Bu maddeler hakkında bilgi sahibiyim. Bu alanda çalışmalar yaptığımda rahatlıkla hurda satışı yapabilirim.

İlginizi çeken ve gelecek vaad eden alanları tercih edebilirsiniz. bunun için teknolojik ürünler harika bir seçim olacaktır.
Genel anlamda fazlaca sektöre hitap eden metal, palet gibi alanlarda da hurdacılık yaparak daha geniş bir çerçeveden alım- satım yapabilirsiniz.

Hurdacı Olmak İçin Gerekenler

Hurdacılık sadece hurda eşyalar alıp satmaktan ibaret değildir. Bu nedenle de hurdacılığa başlarken bazı yeteneklere sahip olmanız gerekir. Hurdacılık yapacak olan kişilerin hurdacılık için gerekli olan araç ve gereçleri doğru bir şekilde kullanması lazımdır. Zaten bu araç gereçler kullanılmadığında ya da yanlış kullanıldığında çeşitli sorunlar ile karşılaşılabilir. Ayrıca iş güvenliği konusunda da bilgi sahibi olmak şarttır. Bunun için kişilerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda sertifika almış olmaları ya da bu alanda üniversitelerin ilgili bölümlerine gitmeleri gerekebilir. Eğer böyle bir imkan yoksa bu konuda kişilere yardımcı olacak olan iş sağlığı ve güvenliği elemanları alınmalıdır.

Hurdacı Aylık Kazancı

Hurdacıların en büyük özelliği çöp ile hurdayı ayırabilmeleridir. Bu nedenle hurdacı olmaya karar verdiğinizde hurda ile çöpleri birbirinden ayırmanız lazımdır. Birde hurdaların çöpler ile karışmadan değerlendirilmesi aşaması vardır. Bu aşamada ise hurdacıların çöpler ile karışan ve uzun süre temizlik isteyen hurdaları tercih etmemesi gerekir. Hurdalar pislik yayan ürünler değil belli bakımlardan sonra işe yarayan ürünler olmalıdır.

Hurdacılık yapmaya başladığınızda sadece bir ürün üzerinden değil birkaç ürün üzerinden hurda toplamaya başlarsınız. Bu nedenle de size gelecek olan hurdaları kağıt, metal, plastik, cam gibi çeşitli sınıflandırmalara tabi tutmanız gerekir. Bu sınıflandırmayı yapmazsanız işe yaramayan bir yığın elde edersiniz.

Hurda gibi görünen ancak ileride kullanılabilecek ürünler vardır. Mesela bakır teller ya da bazı değerli madenlerden oluşan ürünler hurda konumundadır ancak ileride kullanıma yeniden sunulabilir. Bu tür ürünleri satın alırken bir tartınız olmalı ve tartarak almalısınız. Zaten maden konumunda olan bu ürünleri tartmak dışında farklı bir yolla almanız pek kolay değil.

Bazı hurda ürünler beyaz eşya ya da bilgisayar gibi ürünler olabilir. Bu tarz ürünleri hurdaya ayırırken içerisinde sağlam olan alanları çıkarıp alabilir ve geri kalan kısmı hurdaya verebilirsiniz. Bu işlem sayesinde hem daha fazla kazanç elde edersiniz hem de hurda dışında yararlı olan ürünleri de keşfetmiş olursunuz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.