Kulis: AKP’nin İBB adayı için konuşulan 2 isim

Kulislerde AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için iki ismin öne çıktığı belirtiliyor. Bu kişilerin Karadenizli seçmenin oylarını konsolide edeceği düşünülen Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan ile Kürt kimliği ile bilinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olacağı öne sürüldü.

Kulis: AKP’nin İBB adayı için konuşulan 2 isim
Yayınlama: 17.12.2023
2
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Aralık ayının sonuna doğru birinci derecede büyükşehirlerimizin adaylarını açıklayacağız” dedi. Aday belirleme sürecinde en çok merak edilen kent İstanbul. Cumhurbaşkanı Erdoğan da parti teşkilatının görüşünü almak ve temayül yoklaması yapmak için hafta sonunu İstanbul’a ayırdı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, bugüne kadar İstanbul için en çok İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile eski bakanlar Murat Kurum, Adil Karaismailoğlu ile Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın adı geçti. Konuşulan isimler arasında Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar da var ama birçok AKP’li bunun olasılık dışı olduğunu söylüyor. Hatta Meclis kulisinde, “Cumhuriyet tarihinin dörtte birinde iktidar ol, sonra İstanbul için damadından başka aday bulama! Olmaz…” diyenler var.

AKP’de üzerinde konuşulan mevcut isimler dışında sürpriz bir aday beklentisi yok. Ancak ibre her hafta bu isimlerden birine dönüyor. En son öne çıkan iki isim var. Biri AKP’nin İstanbul’daki en başarılı belediye başkanlarından olduğu belirtilen Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan. Trabzonlu olan Turan’ın aday olması durumunda İmamoğlu’nun Karadeniz oylarını konsolide etmesini engelleyeceği, başarılı çalışmaları dolayısıyla “belediyecilik hizmeti yarışı” iddiasında bulunabileceği kaydediliyor. Yine Turan’ın eski TOKİ Başkanı olması, konut sorunu, kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık gündemleri açısından da avantaj olarak kaydediliyor. Diğer tarafta geçen haftanın barometresinde bir kez daha öne çıkan diğer isim ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu. Kamuoyu nezdinde algısının olumlu olduğu düşünülen Koca’nın farklı kesimlerden oy alma potansiyeli taşıdığı, Kürt kimliği ile de İstanbul’da Kürt oyları için çekim merkezi olabileceği konuşuluyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.