Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan enflasyon mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, komisyonda, bankanın faaliyetlerine ilişkin sunum gerçekleştirdi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan enflasyon mesajı
Yayınlama: 03.12.2022
1
A+
A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, komisyonda, bankanın faaliyetlerine ilişkin sunum gerçekleştirdi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Küresel ölçekte sıkışan finansal koşulların da etkisiyle, başta Avrupa ekonomisi için olmak üzere 2023 yılına ilişkin küresel büyüme tahminleri önemli ölçüde aşağı yönlü güncellenmiştir.

Enerji ithalatımızın milli gelir içerisindeki payı yüzde 3,8’den tarihi rekor niteliğindeki yüzde 10,9’a çıkmıştır.

Merkez Bankası olarak fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek temel amacımız doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elimizdeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

“ENFLASYON GÖSTERGELERİ YAVAŞLIYOR”

Enflasyonda 2023 beklentisi yüzde 22,3, 2024 beklentisi yüzde 8,8.  Enflasyon 2024’te tek haneye düşecek.  Enflasyon göstergeleri yavaşlıyor, aylık enflasyon tarihsel ortalamalara yakın.

Türkiye’nin küresel ekonomi içindeki payı, satın alma gücü paritesine göre hesaplanan milli gelir bazında yıllar itibarıyla ikiye katlanarak yüzde 2’ye ulaşmıştır. Üretimi destekleyici politikaları gerekli görüyoruz. TL ağırlıklı bir finansal sistem hedefliyoruz.

Merkez Bankası olarak para politikasının etki alanının dışında kalan arz taraflı maliyet baskılarına tek başına faizleri artırmaya odaklanmış politikalarla karşılık vermenin etkili olmayacağını değerlendiriyoruz.

Bunun yerine enflasyonu düşürmek ve fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmek amacıyla üretimi ve yatırımları destekleyici, cari fazla kapasitemizi artırıcı politikalar uygulamayı gerekli görüyoruz.

Kaynak: POSTA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.