NYT: Hafter ile paralı askerler ücrette anlaşamadı

Libya’da, paralı askerlerin ülkeyi terk etmeye başladığına ilişkin iddialar dış basın ile sosyal medyada geniş yankı uyandırıyordu. ABD’li New York Times konuya ilişkin bir haber yayınladı. Haberde bir grup paralı askerlerin Hafter ile yaşadıkları anlaşmazlık sonucu Libya’da 4 gün kalarak Malta’ya gittiği açıklandı.

NYT: Hafter ile paralı askerler ücrette anlaşamadı
Yayınlama: 26.05.2020
1
A+
A-

Libya’nın doğusundaki darbeci milislere destek arayan Hafter, yabancı paralı askerleri ülke topraklarına getirmeye devam ediyor. Fakat Türkiye’nin sahadaki etkin operasyonel faaliyetleri elindeki toprakları bir bir kaybeden darbecilerin, iç çatışmaya başladığı iddia ediliyordu.

Özellikle paralı askerler ile Hafter arasında yaşanan olaylar sonucu anlaşmazlıklar yaşandığı, bu topraklardan çekildiği açıklanıyordu.

16 UÇAK YABANCI ASKERLERİ GÖTÜRDÜ

Yabancı ve paralı askerlerin Libya’dan çekilmesine ilişkin pek çok görüntü ortaya çıkarken, bu zamana kadar 16 uçağın, birlikleri ülkelerine ve farklı üslere götürmek için tahliyeye geldiği ortaya çıkmıştı. Bu tahliye ve geri çekilmelerin arkasında da Hafter ile yaşanan fikir ayrılıkları olduğu iddia ediliyordu.

ABD’li New York Times bu iddiaları doğrular nitelikte bir haber yayınlayarak paralı askerler ile Hafter arasında yaşanan anlaşmazlığa dikkat çekti.

MALTA’YA GİTTİLER

ABD medyasından New York Times (NYT) gazetesinin Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen bir soruşturmaya dayandırdığı haberinde, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter safında savaşmak ve Akdeniz’den Türkiye’nin gönderdiği silahların ulaşmasını engellemek üzere ülkeye gelen 20 paralı askerin, Hafter ile yaşadıkları anlaşmazlık sonucu Libya’da 4 gün kalarak Malta’ya gittiği aktarıldı.

ASKERLERE 80 MİLYON DOLAR ÖDENDİ

NYT’nin haberinde, 4 ülkeden 20 paralı askere 80 milyon dolar ödendiği ve askerlerin görevinin Türkiye’nin gönderdiği silahların denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek olduğu ifade edildi. Buna ek olarak, askerlerin 11’inin Güney Afrika, 5’inin İngiltere, 2’sinin Avustralya ve birinin de ABD vatandaşı ve birinin de eğitimli pilot olduğu belirtildi. NYT haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Libyalı komutanla anlaşamayan paralı askerler, çekilerek Malta’ya gitmeye karar verdiler. Ancak 2 Temmuz gecesi Bingazi’den ayrılmak istedikleri sırada, botlarından birinde sorun çıktı. 20 asker de bunun üzerine tek bir bota binerek Malta’ya gitti.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.