Pfizer/BioNTech, 12 yaş altı çocuklarda koronavirüs aşı denemelerine başladı

Pfizer/BioNTech, 6 ay ile 11 yaş aralığındaki çocuklarda koronavirüs aşı denemelerine başlandığını duyurdu.

Pfizer/BioNTech, 12 yaş altı çocuklarda koronavirüs aşı denemelerine başladı
Yayınlama: 28.03.2021
1
A+
A-

ABD ilaç şirketi Pfizer, Alman ortağı BioNTech’le yeni bir aşı denemesine başladı.

Şirketler, 6 ay ile 11 yaş aralığındaki çocuklarda koronavirüs aşı denemelerine başlandığını duyurdu.

“AŞILAMANIN 2022 BAŞLARINDA GENİŞLETİLMESİNİ ÖNGÖRÜYORUZ”

Pfizer firmasından yapılan açıklamada, gönüllüler üzerinden dün ilk testlere başlandığı belirtilerek söz konusu yaş aralığındaki çocuklara aşılamanın 2022 yılı başlarında genişletilmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Aşının 1. ve 2. faz denemelerde güvenlik için 10, 20 ve 30 mikrogram halinde 144 katılımcı üzerinde uygulanacağı aktarılan açıklamada, 3. faz denemelerde ise 4 bin 500 kişi üzerinde aşının tolere edilebilirliği ve bağışıklık sistemine tepkisinin test edileceği bildirildi.

Pfizer/BioNTech, 12 yaş altı çocuklarda koronavirüs aşı denemelerine başladı #1

“SONUÇLARIN 2021’İN İKİNCİ YARISINDA ALINMASINI UMUYORUZ”

Açıklamada, 6 ay-11 yaş aralığı test çalışması sonuçlarının 2021’in ikinci yarısında alınmasının umulduğu ifade edilerek Pfizer’in 12-15 yaş aralığı için devam eden aşı çalışmalarının sonuçlarının da gelecek haftalarda açıklanmasının beklendiği kaydedildi.

MODERNA DA BAŞLAMIŞTI

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, 16 Mart’ta, salgında kitle bağışıklığı için 6 ay ile 11 yaş arası çocuklarda koronavirüs aşı çalışmasına başladığını bildirmişti.

ABD Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile yürütülen ortak çalışmada ilk faz klinik denemelerin başladığı, faz 2 ve 3 aşamalarının birleştirilerek iki bölüm halinde 6 bin 750 çocuk üzerinde denemelerin yapılacağı kaydedilmişti.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan ülkedeki Kovid-19 aşılarından Moderna ile Johnson & Johnson 18 yaş ve üstü, Pfizer/BioNTech aşısı ise 16 yaş ve üstüne uygulanabiliyor.

Kaynak: AA

Pfizer/BioNTech, 12 yaş altı çocuklarda koronavirüs aşı denemelerine başladı #2

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.