Son dakika: ABD Merkez Bankası’ndan (FED) faiz kararı

Son dakika haberi: Koronavirüsün küresel ekonomiyi alltüst etmesinin ardından merakla beklenen ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklandı. Fed faizleri yüzde 0 – 0.25 aralığında sabit bırakırken Başkan Jerome Powell’ın ekonomiye destek vermek için atılacak adımlarla ilgili açıklamaları bekleniyor.

Son dakika: ABD Merkez Bankası’ndan (FED) faiz kararı
Yayınlama: 29.04.2020
0
A+
A-

Son dakika haberi: ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu.

Fed faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faizler 0-0.25 aralığında sabit bırakılma kararı çıkarken Başkan Powell’ın demeçleri ve ekonomiye vereceği destekle ilgili yönlendirmeleri bekleniyor.

Fed, peşpeşe faiz indirimlerinin ardından işletmelere, eyalet ve yerel yönetimlere yardımcı olmak için 2.3 trilyon dolar kredi sağlama taahhüdünde bulunmuş ancak ABD ekonomisi ilk çeyrek yüzde 4.8 daralmıştı.

VİRÜS ORTA VADEDE BÜYÜK RİSK TAŞIYOR

Fed’in karar metninde sağlık krizinin ekonomik aktivite üzerinde etkisini gösterdiğini belirtirken virüsün orta vadede “büyük riskler” sunduğu belirtildi.

Ekonomiyi desteklemek için gerektiğinde politika araçlarının kullanılacağı vurgulanan karar metninde gerekli ölçüde tahvil alımlarına devam edileceği, talebin zayıflaması ve petrol fiyatlarının düşmesinin enflasyonu aşağıda tuttuğuna dikkat çekildi.

Karar sonrası dolar endeksi (DXY) 100 puanın altına inerken dolar/TL cephesinde hafif bir gevşeme görüldü ve 6.95 seviyelerine inildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.