Son Dakika: Dünyada ölü sayısında 5’inciydiler bugün 1 kişi öldü!

Son dakika: En çok koronavirüs ölümü görülen ülkeler arasında 5. sırada yer alan İspanya’da son 24 saatte salgın nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 27 bin 118’e yükseldi.

Son Dakika: Dünyada ölü sayısında 5’inciydiler bugün 1 kişi öldü!
Yayınlama: 27.05.2020
1
A+
A-

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Avrupa ülkelerinde zirveye çıktıktan sonra etkisini kaybediyor. İspanya’dan gelen haber de salgının seyriyle ilgili sevindirici nitelikte.

SON 24 SAATTE SADECE BİR KİŞİ

İspanyol makamlarının açıkladığı verilere göre ülkede son 24 saatte sadece bir kişi hayatını kaybetti. Böylece İspanya’da toplam can kaybı 27 bin 118 oldu.

EN ÇOK KAYIP VEREN 5. ÜLKE

İspanya, koronavirüse en fazla kayıp veren ülkeler arasında 5. sırada yer alıyor. Worldometers internet sitesinin verilerine göre salgında en fazla kayıp veren ülkeler arasında 100 bin 825 ölümle ABD ilk sırada yer alıyor. Amerika’yı 37 bin 460 ölümle İngiltere, 32 bin 955 can kaybıyla İtalya, 28 bin 530 vefatla Fransa takip ediyor. İspanya ise 27 bin 118 ölümle bu ülkelerin arasında 5. sırada bulunuyor.

SON BİR HAFTADA 39 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İspanya’da Kovid-19 kaynaklı ilk ölüm 3 Mart’ta açıklanırken, daha sonra salgın hızlı bir şekilde yayılmış ve 2 Nisan’da günde 950 ölü sayısı ile zirveye ulaşmıştı. Kovid-19’a karşı 14 Mart’tan bu yana olağanüstü halin (OHAL) uygulandığı İspanya’da son bir haftada 39 kişinin salgından öldüğü kaydedildi. Diğer yandan İspanya’da son 24 saatte PCR testlerine göre yeni vaka sayısının 231 olduğu, şimdiye kadar tespit edilen toplam vaka sayısının da 236 bin 769’a çıktığı belirtildi.

Ülkede, başkent Madrid (88 yeni vaka) ve Katalonya (54 yeni vaka), virüsün en fazla görüldüğü özerk bölgeler olarak öne çıkmaya devam etti.

10 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Öte yandan sol koalisyon hükümetinin aldığı kararla Kovid-19’dan hayatlarını kaybedenlerin anısına ilen edilen 10 günlük yas bugün başladı. Yas dolayısıyla tüm resmi binalarda İspanya bayrakları yarıya indirilirken, İspanya meclisi ve belediyelerde yerel saat ile 12.00’da saygı duruşu yapıldı.

KRAL, MESAJ YAYINLADI

Kral 6. Felipe, “İspanya, bu salgında hayatlarını kaybeden binlerce yurttaşı için ağlıyor. Birçoğumuz da salgından kurtulma mücadelesi veriyor. Tüm bu insanlara ve ailelerine, yasımızı, dayanışmamızı ve sevgimizi vermeliyiz.” mesajını verdi.

6 YAŞ ÜSTÜNE MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

OHAL’in 7 Haziran’a kadar devam edeceği İspanya’da, 6 yaş üstü herkese en az iki metrelik sosyal mesafenin korunamadığı tüm kamusal alanlarda maske kullanma zorunluluğu getirilmişti.

Haziran sonunda tamamlanması öngörülen kademeli normalleşme süreci kapsamında ise hafta başından itibaren ilk aşamada hiçbir yerleşim yeri kalmazken, nüfusun yüzde 53’ü ikinci, geri kalanı da üçüncü aşamada bulunuyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.