Süleyman Soylu: Bulgaristan’a yeni bir sınır kapısı açılacak

Soylu ziyareti kapsamında İçişleri Bakanı Boyko Raşkov ile görüştü. İki mevkidaş görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Süleyman Soylu: Bulgaristan’a yeni bir sınır kapısı açılacak
Yayınlama: 07.06.2022
2
A+
A-

Soylu ziyareti kapsamında İçişleri Bakanı Boyko Raşkov ile görüştü. İki mevkidaş görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Komşu Bulgaristan ile çok sayıda ortak alan olduğunu ifade eden Soylu, salgın döneminde ara verilen heyetler arası görüşmelere yeniden başladıklarını belirtti.

Görüşmede sınır kapıları, göç, uyuşturucu, organize ve mali suçlarla mücadelenin görüşüldüğünü ifade eden Soylu, iki bakanlığın bugüne kadar imzaladığı anlaşmalar marjında ortaya konulan iş birliklerini yeniden gözden geçirdiklerini ifade etti.

Sınır kapılarında yaşanan yoğunluk

DHA’nın haberine göre sınırlarla ilgili atılabilecek adımların gözden geçirildiğini, başarılı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini vurgulayan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“Hem Bulgaristan tarafı hem bizler bu görüşmelerden çok olumlu olarak ayrılıyoruz. Türkiye’de üretim ve ihracatın artmasından kaynaklanan sınır kapılarındaki yoğunluk ve aynı zamanda Bulgaristan’ın sınır kapılarında yaptığı teknik düzenlemeyle ilgili değerlendirmeleri ortaya koyduk.

Ticaret Bakanımız yakın bir dönemde buradaydı. Hamzabeyli ve Kapıkule Sınır Kapıları’ndaki sürekliliğin nasıl sağlanabileceği hususunu gözden geçirdik. Bizden 5 gidiş var Kapıkule’de. Bulgaristan tarafında 2 gidiş var.

Tır kuyruğu 2-3 kilometrelere kadar düştü

İlk önce 3’e çıkıyor. Yakın zamanda 2 daha olması hususunda talebimiz oldu. Onu gözden geçirecekler. Büyükelçiliğimiz, Ticaret Bakanlığımız ve arkadaşlarımızın ortaya koyduğu çalışmalar çerçevesinde şu anda yaklaşık 30-35 kilometre olan tır kuyruğu 2-3 kilometrelere kadar düştü.

İhracat açısından, ticaret açısından buradaki sürekliliğin devam edebilmesi önemli. Günlük geçişler en yüksek noktasında. Daha iyi bir noktaya gelebilmek için mutabakatımız ve takibimiz söz konusu olacak.”

Bakan Soylu, görüşmede, Türkiye ile Bulgaristan arasında ortak mutabakata vardıklarını, bakan yardımcıları başkanlığında ortak bir mekanizma oluşturacaklarını aktardı.

Rezve Deresi’nde yeni bir kapı açılacak

İki ülke arasındaki konularla ilgili altı ayda bir Bulgaristan ve Türkiye’de toplantılar yapacaklarını dile getiren Soylu, “Bu önemli bir adımdı. Kırklareli’ndeki Rezve Deresi’nde yeni bir kapı kurulması, bir köprü yapılması meselesi 5-6 yıl önce değerlendirdiğimiz bir meseleydi.

Teknik toplantıda bir noktaya kadar gelindi. Hazırlıklar tamamlanırsa orada bir kapı daha açılmış olacak. Büyükelçimiz de meselenin takibini gerçekleştirecek.

Mutabık kalacağımız mesele, yürüyüş olarak mı açılacak, yoksa küçük arabalar da gelip geçecek mi? İki ülke arasındaki bağların kuvvetleneceği, tarihi ve kültürel bağların çok daha iyi noktaya taşınacağı adımı atmış oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.