Türk milliyetçilerinin acı kaybı

Türk milliyetçilerinin yakından tanıdığı, MHP genel merkezi ve Ozan Arif’in anıt mezarının dünyaca ünlü mimarı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti

Türk milliyetçilerinin acı kaybı
Yayınlama: 10.01.2021
Düzenleme: 10.01.2021 10:01
0
A+
A-

Dünya mimarlık camiasının ve ülkücülerin yakından tanıdığı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Ahmet Vefik Alp, MHP genel merkezinin de mimarıydı. Prof. Dr. Alp, 1994 mahalli idareler seçimlerinde MHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmuş, MHP Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş’in de danışmanlığını yapmıştı.

DR. ADNAN ODABAŞ: ÖLÜMÜ BİZLERİ ÇOK ÜZMÜŞTÜR

Kariyer Akademisi Üsküdar ve Hergün Gazetesi Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Odabaş, Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in ölümünden duyduğu üzüntüsünü dile getirerek, şunları söyledi, “Kıymetli dostum, ağabeyim; dünyaca ünlü mimar ve şehir plancısı Prof. Dr. Ahmet Vekif Alp’in vefa haberini büyük üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Kariyer Yapı Proje Danışmanımız olan Ahmet hoca ile, bir süre önce Tuzla’daki ofisinde bir araya geldik ve Hergün Gazetesi’ne bir röportaj yapmıştık.”

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in cenazesi, yarın (11 Ocak Pazartesi) Kuşadası’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

PROF. DR. AHMET VEFİK ALP KİMDİR?

1948 Kızıltoprak doğumlu. 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu. – İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. Amerika’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri birçok dilde yayınlandı. – 1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burada 7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı. – 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki “Uluslararası Mimarlık Akademisi” profesörlüğüne getirildi. – Amerika ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yaptı. – 1996 yılında “T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğüne” getirilen Alp, aynı yıl “Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği”ne ve bunu takiben “Güney Avrupa Direktörlüğü”ne oybirliği ile getirilmiştir.

2000 yılında Yüksek Bilim Konseyinin teklifi üzerine “Uluslararası Mimarlık Akademisi” tarafından 16 ülkeden 21 üyenin oybirliği ile “Büyük Usta” mertebesine yükseltilmiştir. – Prof. Alp, 1999-2002 yılları arasında Başbakan Başdanışmanlığı görevini üstlenmiştir. – Birçok projesi uluslararası ödül almış Prof. Alp, halen Yeditepe Üniversitesi’nde misafir profesör olarak proje yürütmektedir. – İngilizce ve Fransızca’yı çok iyi derecede bilen Prof. Alp, evli iki çocuk babasıdır. PROF. ALP’İN ÜYE OLDUĞU BAZI KURULUŞLAR – Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Mimarlar Odası – Uluslararası Mimarlar Birliği – Amerikan Mimarlar Enstitüsü Kıtasal Avrupa Seksionu – Uluslararası Konut Birliği – Japon Şehir Planlama Enstitüsü – Uluslararası Geleneksel Çevreleri Araştırma Birliği – Uluslararası Konut ve Planlama Federasyonu – Mimarlık Eğitimi Avrupa Birliği – New York Bilimler Akademisi – Ağa Han Kültür Vakfı, Mimarlık Vakfı – İstanbul Güzelliklerini Koruma ve Yaşatma Cemiyeti – Aydınlar Ocağı, Marmara Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.