Fransa 16 ülkeden gelen yolculara Kovid-19 testini zorunlu kıldı

Fransa, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeden gelecek yolculara havalimanlarında Kovid-19 testini zorunlu kıldı.

Fransa 16 ülkeden gelen yolculara Kovid-19 testini zorunlu kıldı
Yayınlama: 25.07.2020
1
A+
A-

Avrupa koronavirüs salgınında normalleşme sürecinde karantina ve test uygulamarına yönelik çalışmalar yapıyor. Fransa da o ülkelerden biri.

Başbakan Jean Castex, Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, salgının hızla yayıldığı 16 ülkeden Fransa’ya gelecek yolcuların havalimanlarında Kovid-19 testi yapmasının zorunlu hale geldiğini belirtti.

ZORUNLU TEST UYGULAMASI

Yolcuların Fransa’ya gelmeden en fazla 72 saat içerisinde test yaptırmaları veya havalimanlarında teste tabi tutulmaları gerektiğini ifade eden Castex, testin Fransa’daki havalimanında yapılması durumunda sonuçların 24 saat içerisinde ilgili kişiye telefon veya elektronik posta yoluyla bildirileceğini, testi pozitif çıkan kişilerin ise karantina altında tutulmalarının zorunlu olacağını söyledi.

Castex, bu uygulamanın 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe gireceğinin altını çizdi.

“İSPANYA İLE EN AZA İNDİRİLMELİ”

Fransızlara, salgının durumunun endişe yaratması nedeniyle Katalonya’ya seyahat etmemelerini tavsiye eden Castex, Fransa ile İspanya arasında seyahatlerin sayısını en aza düşürmek için Madrid ile görüşmelerin yapıldığını aktardı.

Başbakan Castex’in açıkladığı listede şu ülkeler bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
Birleşik Arap Emirlikleri
Bahreyn
Panama
Güney Afrika
Kuveyt
Katar
İsrail
Brezilya
Peru
Sırbistan
Cezayir
Türkiye
Madagaskar
Hindistan
Umman

FRANSA’DA KORONAVİRÜS SALGINI

Fransız yetkililer, ülkede salgının hızla yayılmasından endişe ediyor. Fransa Halk Sağlığı Kurumuna göre son 3 haftada Covid-19 vaka sayıları yüzde 66 arttı.

Fransa’da salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bin 182’ye, vaka sayısı ise 210 bin 972’ye yükseldi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.